Chorvatský národní park Plitvická jezera

Vydejte se do dech beroucího chorvatského národního parku Plitvická jezera, který byl založen už v roce 1949. NP je tvořeno celkem z 16 krásných přírodních jezer, která jsou rozdělena na horní a dolní patro, přičemž 12 jezer spadá do horního a zbylé 4 do dolního patra.

Plitvická jezera, jež se rozprostírají na ploše o velikosti 295 km2, se přesně 30 let od svého založení, tedy v roce 1979, staly součástí světového přírodního dědictví UNESCO.

Národní park díky nárůstu travertinových hrází, erozí travertinových bloků a dalších přírodních vlivů, neustále mění svou podobu. Tyto změny mají na svědomí bakterie, jež žijí v mechu a trávě a napomáhají růstu bariér zhruba o 3 centimetry ročně.

Pokud na Plitvická jezera zavítáte, objevíte krásnou, jednu z nejvíce zachovalých přírodních scenérií v Evropě. Park se skládá jak z území veřejnosti přístupných, tak z míst, kde je vstup lidské nohy zakázán. Jedná se o chráněné oblasti endemitů a pralesní rezervace.

V parku se velice dobře daří fauně. Zdejší lesy obývají například medvědi, velké kočkovité šelmy, vlci nebo rysi. V samotných jezerech pak můžete narazit na velké množství ryb a raků. Jejich lov je však přísně zakázán.

Pokud patříte mezi fanoušky filmů o náčelníkovi Apačů Vinnetouovi a jeho pokrevním bratru Old Shatterhandovi, pak jistě víte, že na Plitvických jezerech se točil film s názvem Poklad na stříbrném jezeře.

Plitvická jezera se nachází mezi městy Zadar a Karlovac, kousek od hranic s Bosnou a Hercegovinou. Celkem zde kromě samotných jezer můžeme registrovat 140 vodopádů a 20 jeskyň a zřídel.